Case study: Ekocuda – targi online i Wirtualny Tydzień Ekocudnego Piękna

 

Standardowo, targi Ekocuda miały odbyć się na wiosnę, w trzech miastach: 14 i 15 marca  w Poznaniu, 21 i 22 marca w Gdańsku oraz 18 i 19 kwietnia w Warszawie. Wszystkie trzy wydarzenia zostały przełożone ze względu na epidemię.

Ekocuda organizowane są cyklicznie od 2016 roku, kiedy to w listopadzie miała miejsce pierwsza edycja wydarzenia (w Warszawie). Z każdą kolejną rosła liczba odwiedzających targi (w listopadzie 2019 r.  targi warszawskie odwiedziło blisko 28 000 osób) oraz wystawców, zasilając w ten sposób wspaniałą ekocudną społeczność. Brak możliwości zorganizowania targów to dla nas, organizatorów, duży cios. To również znaczna strata dla wystawców, ale i odwiedzających. Zdecydowaliśmy jednak, że nie poddamy się. Dlatego szukaliśmy rozwiązania, które byłoby chociaż namiastką targowych spotkań i dzięki któremu moglibyśmy wesprzeć marki i dostosować się do nowej sytuacji.

 

Idea

Na dwa tygodnie przed planową datą targów w Warszawie (18 i 19 kwietnia br.) została podjęta decyzja o organizacji targów online. Do współpracy zaprosiliśmy marki, które pierwotnie miały wystawiać się na targach warszawskich. Rozesłaliśmy zaproszenia do udziału w targach i informację, kiedy oraz w jakiej formie będą odbywać się wirtualne targi. Wydarzenie miało miejsce tylko na naszym kanale na Instagramie, @ekocuda. Do wyróżnionych video na instastories zostały dodane wszystkie marki biorące udział.

Ponieważ targi Ekocuda to nie tylko część sprzedażowa, ale też edukacyjna, podczas każdej edycji organizowane były wykłady i warsztaty poświęcone szerokiej tematyce kosmetyków naturalnych, zdrowiu i ekologii. Jako organizatorzy chcieliśmy, aby i ta część miała miejsce w wersji online, a osoby zgromadzone wokół targów mogły skorzystać z wiedzy naszych partnerów, ambasadorek i firm. Tak powstał Wirtualny Tydzień Ekocudnego Piękna. W ciągu tygodnia na naszym kanale odbyło się 5 live’ów. Pierwszy z nich z Katarzyną Konopą, naszą ambasadorką, która od 6 lat działa jako PINK MINK Studio, a od 2019 r.  jest prezeską Stowarzyszenia „Kosmetyki Bez Okrucieństwa; pozostałe cztery z firmami, które w targach uczestniczą od początku ich powstania: Mokosh, Sensum Mare, Be the Sky Girl i Purite

 

Rozwiązanie

W targach online wzięły udział łącznie 94 marki. Każda firma przygotowała na ten czas coś specjalnego, promocje, rabaty etc. Firmy wraz ze zgłoszeniem przesłały grafiki ze szczegółami promocji bądź akcji specjalnej. Wszystkie zostały dodane na instagram Ekocudów, w formie instastories.

Odzew naszej społeczności był ogromny, nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania.

Nasze działania były praktycznie organiczne. Budżet, jakim dysponowaliśmy był minimalny.

W trakcie trwania całej akcji (od czwartku do poniedziałku) dotarliśmy do 27 612 unikalnych użytkowników, z czego każdy z nich odwiedził nasz profil i obejrzał instastories średnio aż 33 razy! Pokazuje to, że społeczność była autentycznie zainteresowana i uczestnicy dokładnie przeglądali oferty.

Łączna liczba wyświetleń była bliska miliona! – a dokładnie wyniosła 902 103.

 

 

Zaangażowanie użytkowników przerosło nasze oczekiwania. Były setki polubień i komentarzy, co pokazuje, że treść była interesująca, a odbiorcy odczuwali potrzebę kontaktu i poznania ofert wystawców. Liczba odsłon stories w tym czasie wzrosła aż trzykrotnie.

 

 

Zaangażowanie i zainteresowanie akcją widać też pod względem ilości wzrostu followersów. Profil Ekocuda zaczęło obserwować 1 382 nowych osób.

 

 

Liczby pokazały, że było ogromne zainteresowanie i zapotrzebowanie na takie wirtualne targi. Zarówno ilość firm biorących udział oraz ilość interakcji i zasięgów na Instagramie są najlepszym na to dowodem.

Wystawcy, którzy wzięli udział w targach, porównują je do bardzo dobrych targów tradycyjnych, po których mieli ogromną ilość zamówień, a w wielu sklepach online sprzedaż wzrosła średnio aż o 30%.

Wydarzenie było niezwykle pozytywne i potrzebne zarówno dla marek, jak i dla nas – organizatorów. Dużą sprzedaż i niesamowity odzew wśród odbiorców – udało się osiągnąć przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Dzięki naszym zasięgom i społeczności zbudowanej wokół Ekocudów, zorganizowaliśmy pierwsze i największe targi online kosmetyków naturalnych.

 

 

Po targach otrzymaliśmy również opinie wystawców:

 

„Targi Ekocuda z edycji na edycję przyciągają coraz większe rzesze pasjonatów naturalnej pielęgnacji. Nie inaczej było i tym razem, choć internetowe Ekocuda odbyły się po raz pierwszy. Zastanawialiśmy się czy formuła zniżek targowych w wersji on-line sprawdzi się tak dobrze jak targi organizowane „realnie”. Sprawdziła się doskonale a dowodem na to jest fakt, że drugiego dnia targów wyprzedały nam się dwa produkty. Wsparcie Ekocudów w promocji wydarzenia oraz ich firmowanie jest pomocne dla producentów w czasach kiedy nasze życie i funkcjonowanie tak drastycznie musiało zostać przeorganizowane i przeniesione do Internetu.”

Maciej Tęsiorowski

Współwłaściciel i Dyrektor Kreatywny SENSUM MARE

 

 „Marka MOKOSH Cosmetics jest z Ekocudami od samego początku, dlatego nie mogło nas zabraknąć również podczas tej wyjątkowej edycji. W weekend, w którym miały odbyć się Ekocuda w Poznaniu, na Instagramie @mokoshcosmetics, zorganizowaliśmy swoje targi online. Ta inicjatywa była nam bardzo bliska, dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w kwietniowej edycji Targów Online organizowanych przez twórców Ekocudów.  To było istne szaleństwo! Padł rekord zamówień w naszym sklepie internetowym. Wśród zamówień znalazło się wiele osób, które pierwszy raz dokonały zakupu przez stronę www.mokosh.pl. Drodzy Klienci, dziękujemy Wam, że jesteście wierni Targom Ekocuda i tym samym postanowiliście zaufać marce MOKOSH. Jest to dla nas bezcenne! Targi Online, to dokonała przestrzeń na prezencję swojej marki oraz wzmacnianie partnerskich relacji biznesowych”.

Wojciech Trawicki, MOKOSH

 

„W sytuacji, która nas wszystkich spotkała odnotowujemy zwiększoną sprzedaż zarówno w naszym sklepie internetowym jak i w kanale on-line drogerii sieciowych i innych sklepów, które maja w ofercie markę. Prowadzimy także wzmożone działania w social mediach, mamy duże wzrosty odwiedzających we wszelkich możliwych statystykach oraz zdecydowanie zwiększony ruch na stronie producenckiej. W przypadku zamówień z kuponem rabatowym EKOCUDA dużą, bo aż 20 procentową promocją objęte były wszystkie nasze kosmetyki – cała marka – co na pewno także wpłynęło na sprzedaż. Tak dużych promocji i to na całość asortymentu nie robimy na targach stacjonarnych. Trudno jest więc nam porównać procentowo wielkość udziału EKOCUDA online w stosunku do targów tradycyjnych. Ale widzimy wyraźnie, że skorzystało z promocji – czy przekierowanych z Państwa stron czy też kierując się do naszego sklepu z naszych social mediów”.

Magdalena Polis

Manager ds. marketingu i wsparcia sprzedaży, Orientana

 

“Cudowna atmosfera Targów Ekocuda przeniosła się w miniony weekend do sieci. Mimo braku spotkań twarzą w twarz, czuć było nutę ekscytacji targowej w powietrzu. Dziewczyny zadawały pytania i dzieliły się wrażeniami na temat naszych świec sojowych. Westchnienia nad kolejnym obłędnym zapachem, zastąpiły komentarze i emotikony. Było merytorycznie, energicznie i wesoło. Strona naszej Manufaktury przeżyła prawdziwe oblężenie. Wspaniale było poczuć się częścią Ekocudnej społeczności”.

Eliza Założycielka OOROC Candles

 

 

 

 

© Zuzanna Mierzejewska