Co wart jest ekstrakt ?

Rośliny i zioła oraz otrzymywane z nich ekstrakty, napary, odwary itp. towarzyszą ludziom od wieków. Wiemy, że mają dobroczynny wpływ na zdrowie, dobre samopoczucie i wygląd. Ale dziś, dzięki nauce, wiemy także, które z ekstraktów i esencji roślinnych są naprawdę wartościowe!

Naturalne kosmetyki bazują na różnego rodzaju ekstraktach i olejach roślinnych. To na nich często opierają deklarację skuteczności produktu. Ale czy wystarczy dodać ekstrakt, aby działał? Okazuje się, że nie koniecznie. Na jego efektywność ma wpływ wiele czynników i warto mieć tego świadomość.

Ekstrakt ekstraktowi nie równy

Aktywność kosmetyczna danego ekstraktu zależy przede wszystkim od jego składu. A ten może się znacznie różnić w zależności m.in. od tego z jakiej części rośliny jest pozyskany, jakie warunki wzrostu miała roślina, na jakiej glebie rosła, jakie panowały warunki atmosferyczne, w jakim okresie wegetacji został pobrany materiał roślinny i co jest rozpuszczalnikiem. Ufff, dużo tego, a to przecież nie wszystko… Skutek? Możemy mieć w różnych kremach pozornie ten sam ekstrakt np. z rumianku czy róży (bo w każdym nazwany będzie identycznie), ale o ogromnej różnicy w sile działania, a czasem nawet w samym kierunku tego działania. Nie dziwmy się zatem, ze produkty o podobnym składzie mogą dać różnice w efektywności.

Wysoki standard. To się liczy.

Chcąc stosować to co naprawdę działa i co ma wysoką wartość pielęgnacyjną, dobrze jest postawić na standaryzowane lub mianowane ekstrakty roślinne. Dlaczego? Obecny rozwój nauk pozwala patrzeć w rośliny głębiej, nie tylko znać szeroki zakres ich wpływu na nasze zdrowie i wygląd, ale dokładnie określić substancje czynne, które za to działanie odpowiadają i znać ich ilość w danym ekstrakcie. Ważne jest, aby nie dać po prostu ekstraktu z rumianku, ale jeszcze wiedzieć ile zawiera bisabololu, bo to on warunkuje aktywność przeciwzapalną i łagodzącą. Mówimy wówczas o ekstrakcie standaryzowanym na dana substancję czynną. Po co to wszystko? Bo tylko wówczas, my jako producenci, możemy dać gwarancje jakości i powtarzalności działania kosmetyku. Wiemy, że każda partia surowca będzie miała określona ilość substancji czynnej. To wielka wartość. Nam, producentom daje możliwość tworzenia uczciwych, solidnych formuł, a klientom poczucie bezpieczeństwa i powtarzalnej jakości kosmetyku.

Ważne badania

To one ostatecznie potwierdzają skuteczność danego ekstraktu, przeciwzmarszczkową, ochronną, łagodzącą, przeciwtrądzikową, pobudzającą itp. Jeśli ich nie mamy, bazujemy jedynie na domysłach, że roślina o danych właściwościach powinna mieć określone działanie na skórę. Ale jak to z domysłami bywa… często nie pokrywają się z prawdą. Dlatego też wszystkie aktywne ekstrakty stosowane w kosmetykach UZDROVISCO zostały poddane całemu szeregowi badań potwierdzających zarówno kierunek ich działania jak i ostateczny efekt kliniczny na skórze. To właśnie solidne badania są dla nas wyznacznikiem sięgnięcia (lub też nie) po dany ekstrakt. Egzotycznie brzmiąca, ciekawa nazwa to nie wszystko… pamiętajmy, ze przede wszystkim surowiec powinien być skuteczny!

Kluczowa ilość!

Nie wystarczy dodać ekstraktu, czy jakiegokolwiek składnika aktywnego tyle ile nam się chce, wydaje, tylko po to „aby był”. Jeśli chcemy, aby działał jego ilość nie może być zbyt mała (nie ma co liczyć wówczas na efekty), ale nie powinna też być zbyt duża, aby nie szkodzić. Tak naprawdę dobrze przebadany i sprawdzony ekstrakt roślinny wszystkie te dane posiada i wiemy dokładnie przy jakim stężeniu daje określony efekt na skórze. Zanim więc zachwycimy się długą listę ekstraktów roślinnych na etykiecie kosmetyku, zadajmy sobie pytanie, czy one wszystkie maja szanse zadziałać, czy przypadkiem nie zostały dodane w ilościach marketingowych…Stworzenie bowiem tak bogatej, uczciwej receptury, to nie lada wyzwanie i rzadko się udaje… Uważamy (i taką mamy zasadę tworzenia), że czasem lepiej wybrać kilka składników aktywnych, ale dać ich maksymalne, zalecane dawki. Mieć pewność ich efektywności. Naturalnie!

AUTOR: Anna Bukowska, współtwórczyni marki UZDROVISCO

Z pasją podchodząca do pracy, zafascynowana składnikami roślinnymi, ich niezwykle szerokim spektrum działania i możliwościami jaki dają. Z zaangażowaniem poszukuje na całym świecie unikalnych ekstraktów i związków roślinnych. Takich, których działanie poparte jest nauką i badaniami, ale też takich, które pozwalają stworzyć niezwykle przyjemną, rozpieszczająca zmysły formulację czy też pomogą w pokonaniu bariery naskórkowej innym związkom.  Z wykształcenia mgr inż. chemii, z ukierunkowaniem na chemię kosmetyczną. Z branżą związana od ponad 15 lat. Doświadczenie zdobywała pracując jako wykładowca akademicki w Wyższej Szkole zawodowej

https://uzdrovisco.com/