Naturalne kosmetyki do makijażu – Przewodnik Świadomej Konsumentki:
Kolorowe kosmetyki naturalne i ekologiczne przeszły długą drogę od momentu ich pierwszego pojawienia się na rynku już kilkadziesiąt lat temu. Prawdą jest, że dla wielu kobiet wspomnienie pierwszych marek i produktów pozostaje bardzo silne i zniechęca je do dalszej przygody z naturalnymi kosmetykami nowej generacji, a negatywne opinie o makeupie sprzed lat często towarzyszą rozmowom na ten temat. Pamiętam testowanie cieni, podkładów i szminek dwadzieścia kilka lat temu – słaba pigmentacja, wyłącznie lekkie i naturalne odcienie, krótka trwałość, mizerne krycie… pierwsze linie produktów nie mogły równać się nawet w części do ówczesnych syntetycznych czołowych marek.
Kosmetyki upiększające to zdecydowanie jedna z najsilniej rozwijających się kategorii przez ostatnie 10 lat – niesamowita trwałość, nowe technologie, masa nowych typów produktów, przełomowe techniki aplikacji, mnogość trendów i ogromna ilość młodych marek; progres tyczy się w równym stopniu także marek oferujących produkty naturalne, w tym ekologiczne. Producenci “tradycyjnych” kosmetyków do makijażu prześcigają się w ofertach trwałych produktów o idealnym wykończeniu, ceną za trwałość są oczywiście nowe syntetyczne składniki, których codzienne stosowanie może negatywnie odbić się na kondycji skóry dzisiaj i w przyszłości. Z moich obserwacji wynika, że naturalne produkty osiągnęły teraz poziom trwałości “tradycyjnych” kosmetyków sprzed dekady, pozostając przy tym dobroczynne dla skóry.
Poszukując, czy dokonując wyboru naturalnych marek, czy poszczególnych produktów do makijażu warto pamiętać o kilku ważnych zagadnieniach:
- Naturalne nie równa się ekologiczne, te pojęcia nie są Żadne z tych pojęć nie ma “oficjalnej” definicji i procent składników naturalnych w kosmetykach naturalnych różni się, dodatkowo wiele produktów syntetycznych może “podszywać” się za naturalne posiadając jedynie mały procent naturalnych składników. Kupując na targach EKOCUDA mamy, oczywiście, pewność naturalnego składu. Kosmetyki ekologiczne wyróżniają się certyfikatem jednej z kilku organizacji, każda z nich ma jednak swoje własne, różniące się od siebie, kryteria i najmniejszą wymaganą ilością certyfikowanych składników wymaganych w certyfikowanym produkcie jest 5%. Zachęcam do odwiedzenia stron organizacji certyfikujących i analizę ich kryteriów.
- Składniki naturalne nie gwarantują braku pojawienia się skórnej alergii. Każda skóra, każdy człowiek jest inny i może reagować inaczej na dowolny składnik syntetyczny lub naturalny. Wiele składników naturalnych może być silnie alergizująca i warto o tym pamiętać dokonując wyboru produktó Jeśli masz skórę wrażliwą czy skłonność do alergii zawsze wykonaj wcześniej test na niewidocznym fragmencie skóry ciała (patch test).
- Kosmetyki naturalne nie muszą mieć wegańskiego (roślinnego) składu, w skład naturalnych produktów mogą wchodzić naturalne składniki odzwierzęce jak: miód, wosk pszczeli, lanolina, carmine, śluz ślimaka, jad żmij czy os itp. Zapytaj konsultanta o ofertę marki lub poszukaj listy składników wykorzystywanych przez firmę.
- Nie wszystkie marki oferujące kosmetyki naturalne są wolne od powiązań z testami na zwierzętach – produkty mogą pochodzić z krajów gdzie testowanie jest nadal legalne, marki mogą być obecne na rynkach gdzie testowanie jest prawnie wymagane lub składniki mogą pochodzić od hodowców lub dostawców, którzy nadal prowadzą / zlecają / zezwalają na testowanie swoich produktó Przeprowadź własny research marki, zapytaj na mojej grupie: “Kosmetyki Bez Okrucieństwa”.
- Makijaż wykonany kosmetykami naturalnymi nie będzie wodoodporny – składniki wodoodporne to składniki syntetyczne, nie znajdziemy ich w produkcie naturalnym. Oczywiście są metody na przedłużenie trwałości i odporności na ciepło i wodę makijażu wykonanego kosmetykami naturalnymi, ale ważne jest aby rozpocząć przygodę z tym makeupem z realistycznymi oczekiwaniami.
- Trwałość (od otwarcia) kosmetyków naturalnych jest krótsza niż syntetycznych – w produktach naturalnych dozwolona jest garstka naturalnych konserwantów, ale nie równe są one w działaniu konserwantom stosowanym w produktach “tradycyjnych”. Pamiętajmy o zachowaniu higieny, trzymaniu kosmetyków z dala od źródeł ciepła i kupowaniu tylu produktów ile jesteśmy w stanie wykorzystać.
- Makijaż wykonany kosmetykami naturalnymi dorówna jakością makijażowi wykonanemu kosmetykami “tradycyjnymi” – może być delikatny i intensywny, dzienny lub wieczorowy, mieć lekkie lub mocne krycie. Dobierz produkty odpowiednie dla Twojej skóry i do Twoich oczekiwań.
- Zmiana kosmetyków na naturalne do codziennego makijażu prawdopodobnie poprawi stan skóry, pozwoli jej oddychać i może pomóc w walce z dolegliwościami skó Wiele naturalnych produktów do makijażu ma właściwości pielęgnacyjne.
- Kosmetyki naturalne mają delikatniejszy zapach, wykorzystane do jego produkcji składniki to zwykle naturalne olejki eteryczne. Pod nazwą “parfum” w kosmetykach często kryją się
- Marka marce nie równa – w ofercie naturalnego makijażu znajdziemy marki tanie i drogie, z małą i dużą ofertą, mniej i bardziej trwałe produkty; nie każdy kosmetyk sprawdzi się dla każ Zapoznaj się z ofertą marki, poproś konsultanta o próbny makijaż.
- Najważniejsze jest odpowiednie dobranie kosmetyku do wymagań, pomaga w tym stworzenie sobie listy wg pytań pomocniczych: Jaką mam cerę (oraz powieki, usta itp)? Jakich produktów potrzebuję? Jaki efekt chcę osiągnąć? Jakie wykończenie ma zapewnić każdy z poszukiwanych kosmetyków? Jakiej szukam pigmentacji / krycia / trwałości? Jaki mam budżet? Czy mam realistyczne oczekiwania wobec kosmetyków naturalnych?
- Ostatni, najważniejszy (a dla wielu może najbardziej oczywisty) punkt – świadomy dobór kosmetyku, czytanie etykiet (możesz zapytać specjalistę), zasięgnięcie informacji o marce przed zakupem (certyfikaty, opinie, status etyczny) oraz dobre i świadome zaplanowanie zakupó
Katarzyna Konopa
PINK MINK Studio
www.facebook.com/pinkminkstudio/
www.facebook.com/groups/kosmetykiweganskie/